Menüü

Mikkeli muuseumis saab näha Tiit Pruuli mereteemalist kunstikogu

Mikkeli kunstimuuseumis on alates 20. maist avatud Tiit Pruuli kunstikogu tutvustav näitus, mis teeb läbilõike meremaalist Eesti kunstiloos alates 19. sajandi lõpust kuni tänapäevani. Kahe viimase kümnendi jooksul kujunenud kogu jõuab avalikkuse ette esimest korda.

„Me kõik teame seda rõõmsat elevus ja ärevust, kui sa teed midagi elus esimest korda. Aga oleme ausad – mida aasta edasi, seda vähem elu neid esimesi kordi pakub. Antarktikas on käidud, Arktikas on käidud – no kuhu veel. Aga näe, elu – ja Kadrioru muuseum koos Aleksandra Murrega – pakuvad võimaluse avada esimene näitus oma mereteemalisest kunstikollektsioonist. Ei salga, et on elevus ja ärevus nagu esimesel koolipäeval või esimesel suudlusel,“ rääkis Tiit Pruuli näitust avades.

Pruuli möönis, et näitusel on koos kaks tema suurt kirge – kunst ja meri. „Kui kaks sellist kirglikku asja saavad kokku, siis on möll! Ja see mulle mu kunstikogu juures meeldibki,“ lausus Pruuli.

Ta lisas, et teema „inimene ja meri“ paelub teda nii kunstis kui elus. „Esiteks. Kuidas inimene tajub merd – hirmunult, pelglikult, üleolevalt. Kas need, kellele meri on töökoht, tajuvad merd teisiti kui need, kellele ta on lõbutsemise ja puhkamise paik? Teiseks. Kuidas inimene talub merd – kuidas ta käitub merel ohtlikus olukorras, kuidas ta talub merehaigust või koduigatsust. Inimene äärmuslikus olukorras – ja meri pakub neid äärmusi alatihti – on parim allikas tegeliku inimloomuse tundmaõppimiseks.“

Pruuli tänas avamisele kogunenud kunsti- ja meresõpru, kunstiteadlasi ja kriitikuid, kes on õpetanud teda kunsti mõistma, kaaskollektsionääre, kes on inspireerinud ning õpetanud, galeriste, kes on suunanud, kaasmeremehi, kes on pannud merd armastama, näitust võõrustavat muuseumi, tänu kellele väljapanek avalikkuse ette jõuab ning abikaasat Marist, kes on ta kirge mõistvalt suhtunud.

„Ma tänan merd, mis kunagi pole samasugune, mis pakub meile iga kord, kui sa teda vaatad, uusi põnevaid ja erutavaid elamusi,“ ütles Tiit Pruuli.

Tiit Pruuli mereteemalises kunstikogus on enam kui 400 teost, millest on eksponeeritud 75. Näitusel esindatud valik tutvustab Eesti meremaali arenguteljel kõige selgemalt esile tõusvaid teemasid: sadamad ja kalurikülad, laevad ja purjekad, kunstnike loomingulised reisid, meri loodusvaatena ning abstraktses vormikeeles.

Näitus jääb Kadriorus asuvas Mikkeli kunstimuuseumis kõigile avatuks kuni oktoobri keskpaigani. Väljapaneku kuraator on Kadri Asmer, kujundaja Peeter Laurits, graafiline disainer Külli Kaats.

Näitus valmis koostöös Go Group’iga. Näitusega koos on valminud ka raamat „Purjed heisata! Tiit Pruuli kunstikogu“ (Go Group, 2023).