Menüü

Go Group kingib raudtee- ja sidemuuseumile sünnipäevaks rööbasauto

Raudtee- ja sidemuuseum tähistab 22. juunil asutamise aastapäeva, esitledes pidulikult avalikkusele kahte erilist sünnipäevakinki –  rööbasautot ja telefonikabiini. Kõik huvilised on oodatud sünnipäevapeost osa saama 22. juunil algusega kl 13 Haapsalu raudteejaamas.

Go Group annetab muuseumile aga Eesti Raudtee ja Edelaraudtee teemeistrite käsutuses olnud Chevrolet´ rööbasauto – ühe esimestest sellelaadsetest Eestis, millega on võimalik liikuda nii raud- kui maanteel. Sõidukit on peamiselt kasutatud raudtee inspekteerimisel, raudtee-ehitustööde kontrollimisel ja vastuvõtmisel, maanteed mööda raskesti juurdepääsetavatesse kohtadesse sõitmiseks ning selliste esindusürituste nagu Relsiralli korraldamisel.

Telia Eesti abiga taastati amortiseerunud nõukogudeaegne telefonikabiin, millest on ekspositsioonis võimalik taas helistada. Tänaseks ajaloohõlma kadunud taksofoni kettal numbri valimine pakub elamusi eriti nutiajastu põlvkonnale.

Muuseumi juhataja Talis Vare sõnul on mõlemad kingitused väga heaks täienduseks muuseumi kogule. „Muuseum on tänulik kõigi raudtee- ja sidealaste annetuste eest, mille toel saame luua ja arendada uut ning atraktiivsemat ekspositsiooni Haapsalu raudteejaamas, “ ütles Vare.

Go Groupi nõukogu esimehe Tiit Pruuli sõnul on rööbasauto osake raudtee-ajaloost ning väärib säilitamist tulevastele põlvedele. „Kahjuks on väga palju Eesti raudteeajalugu jõudnud muuseumi asemel vanametalli kokkuostupunktidesse. Meie transpordiajalugu väärib paremat kohtlemist. Just seepärast otsustasime teha muuseumile väikese kingituse,” ütles Pruuli.

25. juunil 1997 avas vana Haapsalu vaksali Imperaatoripaviljonis uksed uus muuseum – raudteemuuseum. Haapsalus avatud muuseum oli aastatel 1970-1997 Tallinnas Balti jaamas tegutsenud teemamuuseumi mantlipärija. Haapsalus sai muuseum endale lisaks jaamateedel asuva välisekspositsiooni ja laienes aja jooksul teistessegi ainulaadse jaamahoone ruumidesse.

2013. aasta sügiseni linnaasutusena tegutsenud raudteemuuseumiga liideti riigi osalusega SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid koosseisu minekul teinegi tehnikamuuseum Haapsalus – sidemuuseum. Tekkinud Raudtee- ja sidemuuseumi ühiseks koduks on sellest ajast Haapsalu vana vaksal.

Läbi aegade on muuseumid püsinud tänu heale koostööle valdkondade entusiastide, asutuste ja organisatsioonidega. Nii raudtee- kui sideettevõtted on muuseumile õla alla pannud ning koos püütakse leida võimalusi muuseumi atraktiivsuse suurendamiseks.

Muuseumi sünnipäevapeo kava 22. juunil Haapsalu raudteejaamas:

13.00 – telefoniputka avamine ja helistamine, sidenäitusega tutvumine

13.30 – tervitused ja meenutused jaama ootesaalis

14.00 – ringkäik Imperaatoripaviljonis, raudteenäitusega tutvumine

14.15 – rööbasauto demonstratsioon

15.00 – huvisõidurongi Peetrike erisõit külalistele, meeleolu loob akordionist Anti Nöör.