Menüü

Go Craft andis kaitseväele üle esimese liikursuurtüki K9

Täna andis Go Craft üle esimese seeriatootena Eesti kaitseväele kohandatud liikursuurtüki K9, mis on valminud eelmisel sügisel ettevõttes avatud sõjarelvade remondi- ja tootmishallis. Kokku uuendatakse lähiaastatel kahe suuremahulise lepingu raames 24 liikursuurtükki K9 ning 37 toetussoomukit CV90.

Kaitseväele üle antud liikursuurtükk K9 on esimene seeriatootmisest tulnud masin, millele on eelnenud projekteerimine, kahe prototüübi testimine ja arendamine. Tööd hõlmasid muuhulgas suurtükkide side- ja juhtimissüsteemide paigaldamist, ohutusseademete vahetamist ja elektrisüsteemide uuendamist.

„Liikursuurtükkide kasutuselevõtt on suur arenguhüpe Eesti suurtükiväe jaoks ning meil on hea meel, et relvasüsteemi kohandamine kaitseväe vajadustele toimub just Eestis ning koostöös Go Graftiga. Meil on Eestis kohapeal firma kes teab ja tunneb antud relvasüsteemi põhjalikult ning on võimeline ka edaspidi toetama kaitseväge soomustehnika hooldus- ja remonttöödel. Senine vahetu suhtlus ja võimalus ümberehitusprotsessi kohapeal vaatamas käia tagab, et kaitseväe soovid saavad täpselt täidetud,“ ütles diviisi tuletoetusjaoskonna ülem kolonelleitnant Meelis Laanemets.

Go Crafti juht Kalvi Pukka lisas, et seeriatootmine on tänaseks edukalt käima läinud ning ülejäänud liikursuurtükid K9 Kõu valmivad 2024. aasta keskpaigaks. “Prototüüpimise ja kvaliteedikontrolli etapp on tänaseks edukalt lõppenud ning esimene töövalmis masin Eesti kaitseväele üle antud. Jätkame järgmiste liikursuurtükkide seeriatootmisega, et kõik 24 lahingurelva Eesti kaitseväele järgmise aasta keskel üle anda,” lausus Kalvi Pukka.

Paralleelselt K9 liikursuurtükkidega on Go Craft alustanud ka toetussoomukite CV90 ümberehitamisega. “Valminud on ka toetussoomukite CV90 esimene prototüüp ning see on üle antud kaitseväele ülevaatamiseks ning kvaliteedikontrolliks. Seejärel toimub veel testminine, koolitamine, meeskonna väljaõpe ning saame samuti alustada seeriatootmisega,” sõnas Pukka. Kokku tuleb 8 erinevat CV90 modifikatsiooni, mis nõuavad põhjalikku arendustööd ning tugevat inseneeriakompetentsi.

„Sellises mahus soomustehnika ehitamine on erasektoris esmakordne ning esimesed valminud masinad annavad kinnitust, et meil on olemas professionaalne meeskond, põhjalikud teadmised, kvaliteetsed tarneahelad ja materjalid,” märkis Go Crafti juht.

Militaar- ja raskeveokite tootmise ja hooldusettevõte Go Craft ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus on sõlminud kaks suuremahulist soomustehnika uuendamise ja tootmise hanget  – „Toetussoomukite CV90 ümberehitus ja elukaare toetus“ ja „Liikursuurtükkide K9 ümberehitus“. Kahe hanke tulemusel saab Eesti kaitsevägi enda käsutusse 24 moderniseeritud liikursuurtükki K9 ning 37 toetussoomukit CV90.

Eesti esimese erakätes oleva sõjarelvade remondihalli on rajanud Go Groupi kontserni tütarettevõte Go Craft Tallinnasse. Tootmiskompleks on ehitatud vastavalt kõikidele relvakäitlemise turva- ja ohutusnõuetele ning hoones on võimalik sõltuvalt masinate või tehnika suurusest kasutada kuni 10 töökohta, soetatud remonttöödeks vajalik tehnika ning rajatud ka eraldi relvasüsteemide värvikamber.

Fotol: Go Crafti juht Kalvi Pukka ja suurtükiväe pataljoni tulepatarei ülem kapten Kaspar Põder. Autor: Raul Mee